Liga PortugalskaMecze na żywo Transmisje: 1 Puchar NiemiecMecze na żywo Transmisje: 1 EkstraklasaMecze na żywo Transmisje: 1 Kolarstwona żywo Transmisje: 19 ATP Indian WellsMecze na żywo Transmisje: 12 WTA Indian WellsMecze na żywo Transmisje: 12 Magazyn sportowyna żywo Transmisje: 12 Gala UFCna żywo Transmisje: 12 Skoki narciarskieMecze na żywo Transmisje: 12 Grand Prix Arabii Saudyjskiejna żywo Transmisje: 11 Narciarstwo AlpejskieMecze na żywo Transmisje: 9 Golfna żywo Transmisje: 8 Puchar Anglii (FA Cup)Mecze na żywo Transmisje: 8 Challenger LuganoMecze na żywo Transmisje: 7 ATP AcapulcoMecze na żywo Transmisje: 7
Bonus dnia bonus day 630 PLN 600 PLN
20 PLNDARMOWY ZAKŁAD ZA REJESTRACJĘ
10 PLNBONUS OD PIERWSZEGO DEPOZYTU
100, 200 I 300 PLN3 ZAKŁADY BEZ RYZYKA
Zarejestruj konto

Jak przemysł technologiczny dostosowuje się i wpływa na pokolenie Z?

jak-przemysl-technologiczny-dostosowuje-sie-i-wplywa-na-pokolenie-z
Autor: Filip Tomicki | 23.03.2022 18:41

Świat zmienia się na naszych oczach i to najprawdopodobniej w tempie, jakiego nie doświadczono nigdy wcześniej. Coś, co jeszcze kiedyś mogło wydawać się niemożliwe, bądź dziwne, dzisiaj jest standardem dla młodszego pokolenia. Dlatego właśnie tak często ludzi z konkretnych roczników określa się mianem kolejnego pokolenia. Mentalność ludzi zmienia się wraz z postępem technologicznym i tym, jak przeżyło się lata swej młodości. Starsi zawsze będą uważali, że młodzi dzisiaj źle żyją i najlepiej byłoby, żeby prowadzili swoje życie tak, jak oni, kiedy o większości nowoczesnych technologiach nikt nawet nie marzył. Jednak są to bardzo mylne, wręcz krzywdzące wnioski. Każde pokolenie ludzi powinno przeżywać swój czas zgodnie z tym, co ich otacza. W przeciwnym wypadku takie jednostki po prostu zostaną wykluczone i będą miały ogromne problemy z odnalezieniem się w takim środowisku.

Najmłodszym pokoleniem, które weszło w dorosłość i będzie miało ogromny wpływ na otaczający nasz świat, jest to, określane mianem „Z”. Ci ludzie skupią się jeszcze bardziej na nowoczesnych technologiach, które mają za zadanie ułatwić nam życie. Tylko czy świat i sektor technologiczny jest na nich gotowy? Powszechnie uważa się, że młodzi nie mają czasu na nic i być może tak jest, kiedy dążą do osiągnięcia swego celu. Kiedy jednak już to zrobią, coraz częściej wprowadzają w swoje życie nowe technologie oraz rozwiązania, które oszczędzają im sporo czasu, a w efekcie tego mogą poświęcić się swoim pasjom, zainteresowaniom oraz rodzinie. Gra na konsoli, wycieczka, a może chwila relaksy w kasyno online? Wystarczy rozejrzeć się dokoła i porównać to, jak żyją różne pokolenia ludzi. Starsi zajmują się domem — sprzątanie, gotowanie i ewentualnie wieczorem, o ile mają jeszcze siły, zrobią coś dla siebie.

Szkolnictwo dostosowane do przedstawicieli kilku pokoleń wstecz

Niestety w Polsce największym problemem jest brak postępu szkolnictwa. Oczywiście nieustannie wprowadza się znaczące innowacje, ale żeby szkoły były dostosowane do pokolenia Z, powinny przejść całkowitą restrukturyzację, wraz z wywróceniem do góry nogami sposobu nauczania. Najprostszym przykładem będzie to, że dzisiejszy człowiek jest nastawiony na wyszukiwanie informacji, a nie uczenie się ich na pamięć. Jeśli ktoś nie jest biologiem albo przedstawicielem medycyny, to nie musi wiedzieć, jak nazywa się konkretna kość śródstopia, czy uczyć się na pamięć, jak żyje pantofelek. Inteligentna osoba z pokolenia Z wyszuka takie informacje w ciągu kilku sekund, wykorzystując urządzenie podłączone do sieci, zaoszczędzając sporo czasu, który obecnie jest najważniejszą walutą.

Problem w tym, że postępowi nauczyciele chcą uczyć w innowacyjny sposób, ale zabrania im tego narzucony odgórnie program nauczania, który nie ma co ukrywać, jest tworzony głównie przez starsze osoby, które nie do końca rozumieją, jak działa dzisiejszy świat. W ten sposób niezwykle postępowe pokolenie Z jest stopowane. Na szczęście przedstawiciele firm technologicznych doskonale zdają sobie z tego sprawę i najczęściej same organizują szkolenia oraz kursy kwalifikujące na dane stanowiska.

Pokolenie Z — pokolenie użytkowników urządzeń komputerowych

To właśnie w młodości przedstawicieli pokolenia Z (osoby urodzone od 1995 do 2010 roku) rozpowszechnione zostały wszystkie najważniejsze dzisiejsze technologie, jak komputery, Internet oraz urządzenia mobilne. Tak ogromne zmiany, jakie zaszły na świecie sprawiły, że mentalność tych osób całkowicie się zmieniła. Są oni otwarci na cały świat i raczej rzadko zamykają się w stereotypach, czy niewielkich środowiskach, które ich ograniczają. Dlatego łatwo przyjmują zmiany i są tolerancyjni, a zmiana pracy, czy przeprowadzka do innego kraju, nie stanowi dla nich najmniejszego problemu. Czy wszyscy przedstawiciele tego pokolenia charakteryzują się tymi cechami? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od środowiska, w jakim się wychowali i jak bardzo było odizolowane od standardów technologicznych. Dużą rolę odgrywa tutaj zestaw cech osobowych, ale większość osób urodzonych w tym czasie będzie żyło w zgodzie z podobnymi zasadami. Aktualnie największymi beneficjentami takiego stanu rzeczy jest ogólnie pojęty sektor technologiczny, który w głównej mierze skupia się na technologiach komputerowych.

Nowe technologie zmieniające świat

Dzięki ogromnemu zainteresowaniu innowacjami, firmy zajmujące się technologiami komputerowymi w końcu mogły rozwinąć swoje skrzydła. Pokolenie Z uwielbia wszelkiego rodzaju gadżety, które mają im ułatwić codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie najważniejsze urządzenia jak telefony i komputery nieustannie wprowadzają coś innowacyjnego, a co roku na rynku pojawiają się kolejne inteligentne gadżety, które zajmują się prozaicznymi czynnościami domowymi. Jeśli powie się komuś ze starszego pokolenia, żeby kupił sobie automatyczny odkurzacz, odpowie: „A po co? Przecież mogę posprzątać samemu”. Z kolei zaproponowanie takiego samego rozwiązania młodemu dorosłemu, który zdaje sobie sprawę, że odkurzanie to strata czasu, to jego pytanie będzie całkowicie inne: „Jak to działa i w jaki sposób ułatwi mi życie?”. Gadżety tego typu pojawiają się dosłownie jak grzyby po deszczu i jeśli coś po prostu przydaje się do ułatwienia codziennego życia, to najprawdopodobniej odniesie sukces porównywalny z przytoczonymi automatycznymi odkurzaczami, które robią taką furorę w ostatnich latach.

Podsumowanie — automatyka kluczem do spowolnienia trybu życia

Świat idzie w kierunku automatyzacji. Skoro ludzie mają coraz mniej czasu, to muszą go sobie sami zapewnić. Roboty i innego rodzaju automatyczne urządzenia wykonują za nas pracę, co sprawia, że to zabiegane, pozornie chaotyczne życie staje się spokojniejsze i coraz lepiej poukładane. Młodsze pokolenie skorzysta z nowoczesnych technologii i przygotuje obiad na popularnym robocie, zmywaniem zajmie się zmywarka, a podłogi odkurzy robot. Pozostanie mu masa czasu, którą może wykorzystać tak, jak mu się tylko podoba. Różnice bywają kolosalne i trudno mówić tutaj kto żyje lepiej, bo jedni i drudzy są zadowoleni ze swojego życia, a chyba to jest najważniejsze.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Typy dnia

1 (1X2)

1.30

Celaya - Alebrijes Oaxaca

2 (1X2)

1.25

Rio Ave-Sporting CP

1 (1X2)

1.28

Real Madrid-Sevilla

Stawka120 PLN
Łączny kurs2.08
Do wygrania: 249 PLN
Typuj w Fortunie